Бачкопаланачки сликари на међународним уметничким колонијама у Албанији
Прати нас на мрежама

Култура

Бачкопаланачки сликари на међународним уметничким колонијама у Албанији

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Приватна архива

Бачкопаланачки сликари, Љиљана Недељков, Светлана Миладић и Жарко Ђукић учествовали су на две Међународне ликовне колоније у Албанији. „Tirana international art residence“ одржана је од 13. до 19. маја у Тирани, док је „Shkodra art residency“ одржана од 19. до 25. маја у Скадру.


Сликарка Љиљана Недељков поделиле је утиске са овог уметничког догађаја.

-Путовање на које се одазивате да би приказали сопствену врлину увек је помало и више од тога, више од путовања. Упаковати у кофер обавезу представљања, не само себе него и земље из које долазите, помало је више од „само отићи без поздрава“, то „мало више“ то је и указано поверење и обавеза да се оно оправда. Али наравно да није у поводу уметност, вероватно не би тај тешко објашњиви осећај пуне душе још увек треперио од повратка, прича Љиљана.

Она додаје да, скромно се надајући добром, доживели су најбоље и то у земљи која је за неки „уобичајен свет“ не само тајна него и прећутана непознаница. Посвећени домаћин, градоначелник Тиране и градоначелник Скадра, потрудили су се да гостопримство прерасте у доживљај уваженог односно драгог госта.

-Време одвојено за обиласке отварало нам је врата Националне ликовне академије, Скадарске тврђаве, Музеја савремене уметности… Време које је ту пред нама отварало слике неких других могућности, остављајући утисак да живот тече барем на још једном месту у коме ту нисмо били ми.  Две сликарске колоније и уметничка радионица на којима смо учествовали, перфектно одмерене и организоване, оставиле су утисак да сликарство у свој својој лепоти с разлогом занемарује предрасуде и оно лоше у нама, унапред опраштајући сва наша незнања. Да, било је као у неком великом срцу, као у неком огромном загрљају осмишљеном само за нас, преточеном у успомену, каже сликарка Љиљана Недељков.

На крају, бачкопаланачка уметница закључује да се кроз Албанију са сликарским платном може да ићи и на неки другачији, а једнако леп начин. Тако у оним вечерима где за столом уз музику после вредног дана може и треба да се уметне онај један осмех и глас.

Редакција

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Култура

Препоруке за читање НБ „Вељко Петровић“ (15. октобар)

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Народна библиотека „Вељко Петровић“ има богат фонд свих популарних наслова, из свих области књижевности. У сарадњи са бачкопаланачком библиотеком, доносимо вам препоруке књига за ову недељу.


Повратак кући – Кејт Мортон

Аделејд Хилс, Јужна Аустралија, Нова година 1959. У предвечерје врелог дана, недалеко од велике сеоске куће један човек је случајно открио ужасан злочин. Позвана је полиција, и мали град Тамбила бива уплетен у једну од најзагонетнијих истрага убиства у историји Јужне Аустралије.

Лондон 2018. Незапослена новинарка Џес у потрази је за добром причом када је један телефонски позив приморава да хитно дође у Сиднеј. Њена бака Нора, која ју је одгајала уместо мајке, тешко је болесна. У Нориној куц́и Џес открива књигу о злочину над породицом Тарнер из 1959. Прелиставајући њене странице, Џес проналази шокантну везу између своје породице и трагичног догађаја који никада није у потпуности разрешен.

Ова епска прича, која обухвата два континента и три генерације, преиспитује снагу љубави: шта бисмо урадили за оне које волимо, како се бранимо лажима и шта значи повратак коренима.

Скривена писма – Лорна Кук

У освит Првог светског рата, у башти у којој је управо процветала љубав, једна девојка мораће да донесе судбоносну одлуку.

Док се над Британијом надвијају олујни облаци рата, Корделија тражи уточиште у великој башти породичног имања. Тамо среће Ајзака, згодног, младог пејзажног архитекту који однедавно одржава имање. Он је непосредан, пријатан и познаје све што расте у башти. Неће проћи много и Корделији ће бити узвраћена љубав. Колико је њихова веза забрањена толико не приличи девојци попут Корделије да копа по земљи, али она је радознала и Ајзак је кришом учи тајнама баштованства.

Када Ајзак добије позив за војску, Корделија преузима бригу о његовом дивном врту. Она жељно ишчекује младићева писма са европских ратишта, увек пуна наде за заједничку будућност. Али поруке више не стижу. Корделија мора да се суочи са најгорим и преузме у своје руке и своју и судбину њихове вољене баште.

Ова епска прича о љубави, рату и снази људског духа написана је у најбољем маниру романа Лусинде Рајли и Кејт Мортон.

Пропаст династије Обреновића – Ђорђе С. Симић

Сликовита и поуздана панорама српске политичке историје XИX века, Пропаст династије Обреновића истовремено је и драгоцено сведочанство из пера непосредног сведока и познаваоца јавних и закулисних политичких прилика свога времена, угледног политичара и дипломате Краљевине Србије Ђорђа С. Симића (1843–1921).

Рукопис настао пре више од сто година и тек недавно пронађен, написан узорним и питким стилом, подељен је у четири поглавља са верно осликаним личностима Милоша, Михаила, Милана и Александра Обреновића. Уз оригиналне фотографије и предговор историчарке Ане Столић, која је приредила рукопис за објављивање, Пропаст династије Обреновића право је откриће и по томе што њен писац, рођен у крилу угледних државника из периода уставобранитеља, како из породичног предања тако и личног искуства, сагледава личне особине и сабира политички учинак главних представника династије која је створила нововековну Србију.

Повест о Обреновићима може се читати и као узбудљива и трагична прича о епохи једне заслужне владарске куће, утолико више што је по њеном насилном гашењу, управо у време кад је рукопис настајао, „уследило затирање трагова и рушење вишедеценијског мита о Обреновићима у јавном дискурсу, а колективно сећање на несталу династију било је обележено стереотипима током целог XX века“ (Ана Столић).

Настави са читањем

Култура

Свечана додела награда у библиотеци

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Народна библиотека "Вељко Петровић"

Поводом Светског дана књиге за децу Народна библиотека „Стеван Сремац“ у Нишу, Одељење књиге за децу, расписала је 23. Међународни литерарно-ликовни конкурс на тему „Ма шта ми рече: Андерсен и Ршум на чаробном ћилиму лете – Бајка у прози, стиху или цртежу“.


Тема је посвећена 85-годишњици живота Љубивоја Ршумовића. Право учешћа на овом конкурсу имала су деца предшколског и основношколског узраста.

Свечана додела награда за најуспешнија остварења уприличена је 2. октобра 2024. године у Градској кући у Нишу, а Љубивоје Ршумовић је лично уручио награде најуспешнијим младим ствараоцима.

У четвртак, 10. октобра, у Народној библиотеци „Вељко Петровић“ организована је додела награда за децу и менторе који нису били у могућности присуствовати свечаности у Нишу. Ову малу светковину, у уметничком делу програма, употпунили су: Акордов дуо: Марко Шалић и Даница Кулачки, кантаутор и песник, Горан Јовић и млада песничка нада, Милица Штрбац. Бачкопаланачка деца су свом граду осветлала образ и представила га у најлепшем светлу.

Награђени за најуспешније ликовне радове су:

Предшколски узраст

Прва награда: Анђелија Стошић (ПУ „Младост“; Вртић „Пчелице“ Бачка Паланка). Ментори: Верица Мерњик и Драган Пандуров

Друга награда: Вукашин Грмуша (ПУ „Младост“; Вртић „Пчелице“ Бачка Паланка). Ментори: Магдалена Давидовић и Весна Краљ.

Трећа награда: Марина Живковић (ПУ „Младост“; Вртић „Пчелице“ Бачка Паланка). Ментори: Магдалена Давидовић и Весна Краљ.

Похвала: Јана Копања (Огранак у Обровцу). Ментор: Гордана Вукојев

Први разред

Прва наград: Лукас Немет I1 (ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Татјана Колар.

Друга награда: Стеванија Николић I разред (ОШ „Жарко Зрењанин“ Обровац).

Трећа награда: Лана Милаковић I6 (ОШ „Вук Караџић“, Огранак Визић). Ментор: Оливера Важић

Други разред

Прва награда: Мелиса Рамић II 2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Леонора Ненадов. Анастазија Вујасин II2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Леонора Ненадов.

Трећа награда: Петар Тривуновић II2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Леонора Ненадов. Маријана Кнежевић II4 (ОШ „Вук Караџић“ Бачка Паланка). Ментор: Стојанка Баљ.

Трећи разред

Трећа награда: Миле Димитров III2 (ОШ „15. октобар Пивнице). Ментор: Наташа Мирковић.

Четврти разред

Прва награда: Леона Танцик IV1 (ОШ „15. октобар Пивнице). Ментор: Ана Ходолич

Трећа награда: Јован Шомоши IV 2 (ОШ „Свети Сава“ Бачка Паланка). Ментор: Светлана Чулић

Шести разред

Прва награда: Леонора Чинчуракова VI 1( ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Верица Танацковић

Друга награда: Борис Ковач VI 1( ОШ „Десанка Максимовић“ Бачка Паланка). Ментор: Тијана Сићевић

Трећа награда: Сара Гашпарова VI 1 (ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Верица Танацковић

Осми разред

Похвала: Јована Ђилас VIII2 (ОШ „Десанка Максимовић“ Бачка Паланка). Ментор: Тијана Сићевић

Награђени за најуспешније литерарне радове су:

Трећи разред

Похвала: Симеон Пинтир III1 (ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Зуска Валенћик

Пети разред

Похвала: Бранислава Гајић V2 ( ОШ „15. октобар“ Пивнице). Ментор: Александар Павић

Честитамо најуспешнијим учесницима и њиховим менторима на постигнутом успеху!

Д.П.

Настави са читањем

Култура

Нови успеси Школе цртања Музеја града

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Школа цртања у Музеју града Бачка Пачанка доминирала је на међународном ликовном конкурсу „Обраће се виногради“ у организацији Друштва учитеља у Тополи. Освојили су награде у свим категоријама у којима су конкурисали. Ликовни радови Тијаниних ученика су заиста били запажени.


По речима организатора одлучили су да укину рангирање и награде више од три ученика како би и деца из других установа била награђена, али наглашавају да радови који су послати из Школе цртања Музеја града Бачке Паланке немају конкуренцију. Жири се осврнуо на то колико је тешко данас мотивисати децу за било коју активност, а камоли да напредују у креативном стваралаштву и тим поводом Тијани Сићевић је уручена посебна награда за педагошки рад са децом у ликовном стваралаштву.

,,За мене је овај успех посебно важан, пре свега јер сам награђена на истом месту са мојим ученицима тиме ми је показано да се труд који је уложен у рад са децом цењен!“, рекла је Тијана Сићевић која води ову школу цртања.

Награђени ученици су:

1. у категорији трећих разреда награђен је Давид Зорић
2. у категорији шестих разреда награђени су Предраг Вујанов, Виктор Славнић и рад Хане Ћепић је похваљен
3. У категорији седмих разреда награђена је Јелена Митровић
4. у категорији осмих разреда награђена је Јана Пешић.

Извор: Културни центар Бачка Паланка

Настави са читањем

Najčitanije