
Општинске вести
Бачка Паланка поново најхуманија средина у Србији
Објављено
пре 1 година-
Објавио:
Клик на вести
Поводом Националног дана добровољних давалаца крви (11. мај), у уторак, 13. маја у малој сали СО уприличен је пријем за наше најхуманије суграђане код председника општине, који је истакао да је ово традиционални пријем на коме се чују критике и предлози.
-Чули смо више предлога које ћемо покушати да спроведемо у дело како би број давалаца крви био што већи, пре свега на селима. Оно што је за сваку похвалу је податак да смо осамнаест година најхуманија средина у Србији, а управо добровољни даваоци крви су они без којих ми не можемо да живимо. Они су ти победници, захваљујући њима смо најхуманија средина у Србији, рекао је председник општине Бранислав Шушница.


На то је секретар Црвеног крста Бачка Паланка Бранислав Шобот додао да није само осамнаест пута наша општина најхуманија у Србији. И у периодима старе Југославије и Србије и Црне Горе смо то добијали, али тада је била другачија методологија за ово признање.
Бачка Паланка је признање за најхуманију средину у 2024. години добила 9. маја у Црвеном крсту Војводине када га је у име наше општине примио Лазар Мишков, а Александар Саша Борковић, власник Радио Импулса, добио је захвалницу за развој добровољног давалаштва крви и праћење активности Црвеног крста.
Д. З.
Општинске вести
Отварање базена до краја недеље
Објављено
пре 20 сати-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
Лето није званично почело, али са лепим временом, љубитељи купања моћи ће ускоро да се расхладе. Како нам је рекао директор УСР „Тиквара“ Милан Козомора, почеле су припреме на уређењу градске плаже и Тикваре, а базен је спреман за почетак сезоне.
-Градски базен је спреман, временске прилике су одложиле отварање, које је било предвиђено за 15. јун, тако да се надамо, ако временски услови дозволе, базен ће бити отворен у току ове недеље, рекао је Козомора и истакао да рад базена остаје непромењен, радним данима базен ће бити отворен од 10 до 19 часова, а викендом од 9 до 19 часова. Цене улазница ће остати исте као од отварања базена 2019. године.

Целодневна карта за одрасле је 250 динара, деца до 10 година не плаћају улаз, млади од 10 до 18 година улаз плаћају 100 динара, а цена карте за одрасле након 15 часова износи 150 динара. Бесплатан улаз имају деца до 10 година (уз пратњу родитеља или пунолетног лица), ђаци генерације, особе са инвалидитетом, добровољни даваоци крви (на дан давања) и борци-војни инвалиди.
Базен се налази у оквиру Спортско-рекреативног центра „Тиквара“ у Бачкој Паланци. На базену у току радног времена биће присутни спасиоци, а у оквиру комплекса ради и кафе бар.
Ј. А. Влаховић
Општинске вести
Казне за спаљивање остатака на њивама и до милион динара
Објављено
пре 21 сат-
јун 16, 2026Објавио:
Клик на вести
Имајући у виду период веома топлог и сувог времена које погодује настанку и развоју пожара на отвореном простору који се веома брзо шире, могу захватити велике површине, и представљају реалну опасност за животе и здравље грађана и проузроковати велике материјалне штете, Сектор за ванредне ситуације МУП апелује на све грађане да буду одговорни и поштују закон и буду веома опрезни приликом употребе отвореног пламена, а уколико примете пожар одмах о томе обавесте ватрогасно-спасилачку јединицу на број телефона 193.
Подсећамо да је Законом о заштити од пожара и другим законима забрањено спаљивање траве и ниског растиња на отвореном простору, остатака стрних усева, спаљивање смећа, као и ложење ватре у шуми и на удаљености од 200 метара од руба шуме. За непоштовање ових законских одредби запрећене су и прописане новчане казне. Казне за физичка лица која прекрше одредбе овог Закона крећу се од 10.000 до 50.000 динара, док казне за спаљивање остатака стрних усева, биљних остатака и смећа за физичка лица износе 10.000 динара, а за правна од 300.000 до 1.000.000 динара.

Уколико дође до пожара потребно је што пре обавестити ватрогасну службу на број телефона 193.
Сектор за ванредне ситуације ће у наредном периоду, заједно са другим линијама рада Министарства унутрашњих послова, надлежним инспекцијским службама републичког и локалног нивоа, појачати надзор и обилазак терена ради проналажења неодговорних грађана који не поштују законске одредбе и њиховог процесуирања, а све у циљу смањења броја пожара на отвореном простору и повећања безбедности наших грађана.
Извор: МУП, Сектор за ванредне ситуације
Општинске вести
Четири министра посетила Бачку Паланку
Објављено
пре 2 дана-
јун 15, 2026Објавио:
Клик на вести
Бачку Паланку су у суботу 13. јуна посетили Сара Павков министарка заштите животне средине, Јелена Зарић Ковачевић министарка за бригу о породици и демографији, Адријана Месаровић министарка привреде, Зоран Гајић министар омладине и спорта. Они су заједно са председником општине Бачка Паланка обишли грађане у центру града, разговарали са свима, а руководство општине им је кроз промо паное постављене у центру представило највеће и најважније пројекте који су урађени у нашој општини као и пројекте који су у почетној фази радова. У питању су пројекти из области привреде, спорта и културе, као што су базен, спорска хала у Гајдобри, зграда Музеја, Дневни боравак и друго.
У изјави за медије, обратила се министарка привреде Адријана Месаровић, која је истакла значај ове посете:

– Данас смо имали прилику да видимо колико се тога урадило у Бачкој Паланци од 2012. године, када је у питању изградња примарне инфраструктуре, као и саобраћајне инфраструктуре, затим вртића, објеката који су намењени култури и свега онога што је у функцији квалитета живота наших грађана. Имала сам прилику и да разговарам са грађанима Бачке Паланке и видела сам да се разумемо око главних тема које се тичу даљег развоја овог града, а ми ћемо уложити све напоре, заједно са председником Александром Вучићем, како бисмо све планиране пројекте у будућности и реализовали. Видим да је грађанима доста блокада, прекида и немогућности да живимо нормално у нашој земљи. Желимо да се боримо за напредак и развој, а то представља главне постулате политике Александра Вучића, зато се тимски боримо за још бољу Србију и јак привредни амбијент, а верујем да ћемо имати и додатна инфраструктурна улагања у Бачкој Паланци.

Министарка заштите животне средине Сара Павков била је веома расположена и изузетно пријатна у разговору са грађанима, показујући колико јој је драго што су се она и њене колеге окупиле и што су лепо дочекани у Бачкој Паланци, дајући изјаву за медије истакла је своје задовољство и планове везане за наш град, када је њен ресор у питању:
– Ово је енергија коју сви хоћемо и порука којој сви тежимо, а то је заједништво. Без обзира на потешкоће које смо имали у последњих годину и више дана, ми смо једна породица и заједно делујемо. Само за животну средину у последње четири године у Бачкој Паланци уложено је преко 32 милиона динара. Имамо овде Тиквару, Карађорђево, где у континуитету улажемо и имамо амбициозне планове за ова подручја. Заменили смо котлове који су били на угаљ и мазут на еколошки прихватљивије енергенте и то у више јавних објеката, очистили смо ругло, односно дивљу депонију која је била велики проблем у овом делу замље, и ту је сада шума која даје потпуно нови изглед. Врло је значајно то што смо почетком године започели пројектно-техничку документацију, а на јесен ће почети и припремни радови за Регионални центар за управљање отпадом Нови Сад, ка којем ће гравитирати и Бачка Паланка. И оно што грађани највише очекују то је изградња постројења за пречишћавање отпадних вода и канализациона мрежа у Младенову и Обровцу, искрено се надам да ћемо ускоро почети и са овим радовима.
Јелена Зарић Ковачевић министарка за бригу о породици и демографији у својој изјави је изразила задовољство што је приликом посете видела пуно деце и младих родитеља са којима је разговарала:
-Јако ми је значајно што сам данас разговарала са грађанима Бачке Паланке, који су ми пренели своја искуства са министарством за бригу о породици и демографију, што нам даје могућност да унапредимо услуге како би сви грађани Србије добили најбоље од министарства што и заслужују. Разговарали смо и о мерама које министарство пружа, поготово млади људи су били заинтересовани за субвенције за куповину некретнине по основу рођења детета.
У посети је био и министар спорта Зоран Гајић који је разговарао са спортским репрезентативцима, где је истако значај спорта у нашој средини. Фасциниаран је улагањем у спорт, поготово у мањим насељеним местима наше општине, где се гради и реновира и навео да је ово једна права спортска општина које је за узор другима.
Четири министра су посетила Бачку Паланку, а председник општине Бранислав Шушница, захвалио се што су издвојили време за ову посету и за грађане. Истакао је да је ово веома значајна посета јер су и грађани детаљније упознати са свим инфраструктурним пројектима који су урађени у претходним годинама. Шушница је навео да је политика Алекандра Вучића таква да и високи функционери треба да буду међу народом и да разговарају, те да се тиме сви воде. Приликом посете Шушница је министре упознао и са плановима када је у питању унапређење наше општине и како наводи од њих је добио пуно подршку и искрено се нада да ће министарства доделити и средства како би општинско руководство могло да реализује планове и да се општина Бачка Паланка развија даље у оном смеру у ком је кренула.
Д. Б.
Najčitanije
Сервисне информацијепре 2 данаРаспоред сахрана за понедељак 15. јун
Друштвопре 2 данаНађа Милићевић ђак генерације у Гизназији „20. октобар“
Друштвопре 2 данаОдржан 18. Дечији фестивал “ Ала волем коло да играм“
Друштвопре 2 данаЈелена Митровић – Спој знања и креативности
Друштвопре 21 сатДодељена признања за добровољне даваоце крви
Друштвопре 2 данаЧаробни пасуљ окупио велики број хуманих људи
Друштвопре 2 данаЂак генерације у Челареву – Милош Ковачевић
Друштвопре 2 данаМеђу полицама са књигама малишани су прославили успех







