Балерина Ана Андрејић: "Мој највећи пехар су пријатељства склопљена у клубу"
Прати нас на мрежама

Друштво

Балерина Ана Андрејић: „Мој највећи пехар су пријатељства склопљена у клубу“

Клик на вести

Објављено

-

Фото: Приватна архива

Наредне 2025. године плесна школа Royal Dance Centar прославиће 10 година постојања. Балерина Ана Андрејић покренула је, а и данас води ову школу савремене игре која привлачи све већи број девојчица и на полице слаже све више пехара.


Успешну сезону ће затворити великим годишњим концертом који ће бити одржан у суботу, 22. јуна у спортској хали „Тиквара“ са почетком у 19.00 часова. На концерту ће осам плесних група извести 29 кореографија.

А како је све почело, када је почела да се бави балетом и како је из родног Пожаревца стигла у Бачку Паланку, испричала је Ана Андрејић за „Недељне новине“.

Све је почело када је са три године кренула на балет у Пожаревцу у Балетском студију „Амадеус“ где је била прва генерација полазника. Даље школовање наставила је у Средњој балетској школи у Новом Саду, на одсеку за савремену игру. Средњу школу је завршила као одличан ђак. Каже како у време док је ишла у школу није имала план да покреће своју школу плеса те да је њена жеља била да цео живот игра. Ипак, њен пут је био другачији.

-Након завршене средње школе аплицирала сам за упис на Академију савремене игре у Хагу и у Лондону, међутим с обзиром да једна година тамо кошта 15.000 евра, схватила сам да то можда и није паметна идеја јер ако бих доживела на пример неку тежу повреду, моја играчка каријера била би завршена, прича Ана.

Иако је савет њеног оца био да се врати у родни Пожаревац, Ана је ипак донела одлуку да почне да ради у једној балетској школи у Новом Саду, сматрајући да у мањој средини неће достићи жељени успех.

-Мислила сам да ћу у мањој средини бити несхваћена, најпре због врсте плеса којом се бавим. Савремена игра је врло специфична. У класичном балету је све некако јасније, играју се бајке и публика може да види када је нешто срећно или тужно, а за савремену игру неопходно је добро разумети радњу представе, то није игра која је универзална, каже она.

Парарелно са радом у балетској школи, Ана је уписала и завршила Филозофски факултет, Одсек за медијске студије, али како каже, није се бавила новинарским послом. Такође, у то време била је и члан Српског народног позоришта где је играла у представама. У Бачку Паланку долази по препоруци пријатеља да у КУД-у „Коста Абрашевић“ покрене балетску секцију.

-Мени је то било одлично, држала сам школицу балета са децом без притиска око такмичења. Било је уживање подучити децу балетским покретима и уопште увући децу у свет балета, а да нисам оптерећена. Након годину дана рада у оквиру „Абрашевића“, 2015. године основан је плесни клуб Royal Dance Centar. Годину дана касније постају удружење које конкурише за средства која додељује Општина Бачка Паланка како би се на неки начин олакшало финансирање великом броју заинтересованих родитеља јер је плес сам по себи јако скуп спорт, рекла је балерина Ана Андрејић.

И од тада до данас овај клуб је базиран на даље подучавање деце, њихово представљање на националним и интернационалним такмичењима. Тренутно у Royal Dance Centru тренира 103 девојчице узраста од три до 19 година и подељене су у осам узрасних група.

-Ове године су деца добила велики број специјалних награда, то је оно што је обележило ову сезону. За ових осам година колико се такмичимо имамо 130 пехара. Нисам сигурна које нам је највеће признање, али тачно знам шта је мени важније од било ког пехара, а то је да се деца друже, да се стварају права пријатељства, да нема ривалитета, да нису завидне и љубоморне једна на другу. Жеља ми је да те девојчице израсту у добре девојке, да буду пријатељице и да у овом друштву у ком им је свашта доступно, заједно са родитељима и школом изградимо и одржимо прави систем вредности, истакла је наша саговорница.

Ана додаје да је посебно поносна на чињеницу што је заједно са својим младим балеринама организовала и четири хуманитарна концерта, три новогодишње представе и један годишњи концерт.

Д. Ј. Бујак

Остави коментар

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Друштво

Од плетених папирних корпица направила уметност

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Приватна архива

Да старе новине и друге врсте папира можемо поново користити, и није нека новост, поготово што што живимо у ери друштвених мрежа на којима се могу пронаћи заиста креативни начини за поновну употребу разних предмета. Бачкопаланчани сада већ препознају плетене корпе од папира Марице Шобот чији радови често изазову реакцију: „Ово је стварно од папира?“


Као и много жена њене генерације, ручне радове је научила још као дете, а плетење од папира каже, открила је случајно. Од класичних корпица за цвеће или са поклопцем за чување разних ситница, преко оних ускршњих, са мотивима зеке, па све до новогодишње декорације – јелкица и Снешка Белића од папира, Марицини радови су врло прецизни, са ведрим бојама.

-Одрастала сам у време када се подразумевало да женско дете треба да зна разне ручне радове. Тако сам рано научила да везем, хеклам, плетем, а касније још понешто. Плетење од папира сам случајно открила на интернету. Урадила неколико радова, продала, људима се свидело. Сада сам већ неких десетак година у том послу, каже Марица за „Недељне новине!.

Плетење корпи од папира можда изгледа једноставно, пре свега јер је материјал за израду нешто што већина нас има код куће или се лако набавља. Ипак, сви ови предмети захтевају време и труд, али пре свега машту и креативност, а тога нашој саговорници никад не недостаје. У скорије време украсни детаљи на Марициним радовима су рађени „poentles“ техником, као и везом сатенским тракама. Овакве корпице, иако од папира, могу да вам трају годинама, издржљиве су и доста чврсте.

-Процес израде корпе почиње припремом штапића од папира који се увијају на иглу. Касније се боји, обрађује да буде подесан за рад. Следи плетење, лакирање и декорација. Посао је обиман и захтеван, јер декорација понекад буде дужа од процеса плетења. Продају сам задњих пар година усмерила преко Фејсбук профила“Креативност Бачка Паланка“. Већином радим по наруџби. Кад нешто ново урадим објавим на профилу ради презентације, додаје Марица Шобот.

Није данас ни лако продати и зарадити од ручног рада, има много продавница у којима човек може пронаћи заиста све што му је потребно, а што је сишло са фабричке траке. Ипак, чини се да се купци радо враћају ручним радовима, цене нечији труд и није им жао да одвоје и пар стотина динара више.

-Мишљења су подељена када су ручни радови у питању. Има оних који то цене, то је лепо и због њих смо ту. Волим бити креативна и то ме испуњава, закључила је Марица.

Д. Ј. Бујак

Настави са читањем

Друштво

Вечерас се дочекује српска Нова година

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Canva

Нова година по јулијанском календару свечано се вечерас дочекује широм Србије – на трговима, у ресторанима, а многи грађани ће славити у својим домовима, у кругу породице. Град Београд организује свечани дочек српске Нове године на Тргу републике, у склопу манифестације „Београдска зима“.


Јулијанска Нова година, празник је који се слави 13. на 14. јануар по грегоријанском календару сваке године. Тог датума је 1. јануар по јулијанском календару.

Иако је у Србији устаљен назив српска Нова година, у различитим крајевима Европе позната је као јулијанска, стара или православна Нова година.

Град Београд вечерас организује свечани дочек Српске нове године на Тргу Републике, у склопу манифестације „Београдска зима“.

Иако није званична Нова година, она се слави у Србији, Босни и Херцеговини, Републици Српској, Црној Гори, Северној Македонији, православним деловима Хрватске.

Слави је и православно становништво у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Грузији, Молдавији.

Традиција прославе јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, као и у неким деловима Шкотске.

Када су Срби почели да славе Нову годину

Тачан датум када су Срби почели да славе јулијанску Нову годину је немогуће одредити, али тај празник добија на значају после Првог, а поготово после Другог светског рата.

Иако није била званично забрањена, за време комунистичке власти није било организованих јавних дочека, ни дочека по ресторанима и кафанама.

До размимоилажења две Нове године долази због реформе јулијанског и настанка грегоријанског календара, 1582. године.

Упркос дуготрајном отпору претежно православних земаља, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је 1919. године законом изједначила два календара, али Српска православна црква није.

Иако се данас радо дочекује по градским трговима и угоститељским објектима, српска Нова година, за разлику од оне друге, није државни празник и нерадан дан.

Обичаји који се поштују на овај празник

Православна Нова година назива се још и Мали Божић, а поклапа се и са црквеним празницима Обрезање Господа Исуса Христа и крсном славом Свети Василије Велики.

Тог дана једе се глава божићне печенице, а то је најчешће глава јагњета или прасета, а домаћице месе новогодишњу чесницу, „василицу“.

Црква испраћа стару и дочекује нову годину на духовни начин, молитвама и богослужењима, али и благосиља све пристојне прославе, подсећајући да се у бројним црквеним домовима обележава овај значајан празник.

Тога дана у неким крајевима Србије спаљују се остаци бадњака, а поред „василица“ месе се и крофне у које се, као и за Божић, ставља новчић.

Такође, верује се да, поред богате трпезе, на овај дан у кућу треба унети неку нову ствар, купљену тог дана, како би кућа и укућани током целе године имали напретка.

Извор: РТВ

Настави са читањем

Друштво

Највише људи крв дало у Гајдобри

Клик на вести

Објављено

-

Објавио:

Фото: Црвени крст Бачка Паланка

У петак, 10. јануара су одржане три акције добровољног давања крви на селима, а највише јединица крви је прикупљено у Гајдобри.


У гајдобранској читаоници се одазвало 25 добровољних давалаца крви и сви су донирали течност која живот значи. Међу њима су се нашле и две жене, а два даваоца су први пут дала крв.

Када је у питању Обровац, акција је реализована у сеоској амбуланти. Том приликом се одазвало 26 хуманих Обровчана, а њих 23 је дало крв. Међу даваоцима крви су биле и две припаднице лепшег пола, а један давалац је први пут донирао драгоцену течност.

Најслабији резултати су остварени у Товаришеву. Одазвала су се свега три даваоца која су и дала крв, а међу њима је била и једна жена.

Наредне акције у Гајдобри, Обровцу и Товаришеву су планиране за април ове године. У Гајдобри ће се акција спровести 7. априла, а у Обровцу и Товаришеву 15. априла.

Д. З.

Настави са читањем

Najčitanije